skip navigation

2021-22 Varsity Sports Awards

2021-22 Varsity Sports Awards

Throughout the week of May 16, 2022, the Athletic Department announced the winners of both the Team and Department awards.  Coach, Athletic Department Staff and JCS Administration joined together to announce the winners.  

We are proud of our student-athletes and all that they have accomplished this school year and during their sport's season.  Congratulations on a great year!  We'll see you in the fall!  

Male and Female Athlete of the Year

The winners of this award are selected from a list of coach appointed MVPs where athletic performance, integrity, behavior and leadership are all a factor.  

Miss Gia Vastola

Mr. Brian Lafrance

*Click on their names for more information*

Booster Club Scholarship

Each year the Booster Club awards two senior student-athletes with a $2,000 scholarship towards their post-high school education.  The selection process compiles information on a number of important qualities:  Christian character, ability to lead within their team, GPA and number of community service hours. 

Miss Caroline Byrd

Mr. Isaiah Petree

Booster Club Coach of the Year

The Booster Club selects a Coach of the Year through a narrowed pool of Varsity Head Coaches provided by the Athletic Department.  Characteristics are weighed from; impact on the lives of students, success in competition and overall ability as a coach. 

Mr. Kevin Shaw
Varsity Wrestling

Booster Club Assistant Coach of the Year

The Booster Club selects an Assistant Coach of the Year through a narrowed pool Coaches provide by the Athletic Department.  Characteristics are weighed from; impact on the lives of students, success in competition and overall ability as a coach. 

Mrs. Diane Beach
Varsity Track & Field

Championships

FHSAA Individual District Champions
M. Young, C. Pinera, K. Young, C. Howard - Swim - Boy's Medley
Clayton Pinera - Swim - 100 Breakstroke
Lily Amersi - Swim - 50 Free
K. Young, S. Pro, M. Young, C. Pinera - Swim - 400 Free Relay
Dylan Webb - Track & Field - 1600m

FHSAA State Qualifiers
Jacob Stanton - Cross Country
Dylan Webb - Cross Country

All Academic Team

The highest unweighted GPA Male and Female in each high school grade who participates in a Varsity sport. 

Freshmen
Lindsay Cox
Luke Winters

Sophomores
Juliana Tibbs
Matthew Ragan

Juniors
Rose Bezilla
Matthew Summers

Seniors
Caroline Byrd
Isaiah Petree

New School Records

Football

Career Receiving Yards: 1,515 -  Brian Lafrance  2019-21
Career Receiving Touchdowns:  24 -  Brian Lafrance  2019-21

Swimming

100m Breaststroke:  1:07.41 - Clayton Pinera 2021
400m Freestyle Relay: 3:36.58
Kevin Young, Sawyer Pro, Matthew Young and Clayton Pinera


Team Awards

Mighty in Spirit
This award may be given to one athlete from each team that exemplifies the Spirit of Christ during practices and games in attitude and actions. They are looked upon by other team members as the spiritual leader.

Most Valuable Player
This award is given to the athlete who stands out among their peers for their athleticism.  Through leadership, skill and game play, their head coach selects them for this honor. 

Baseball

Award Athlete
Mighty in Spirit Ben Dulin
MVP Jack Weisman

Cross Country - Co-ed

Award Athlete
Mighty in Spirit Rebekah Ambrosius
MVP Jacob Stanton

Golf - Women's

Award Athlete
Mighty in Spirit Sienna Sossi
MVP Savanna Altman

Soccer - Women's

Award Athlete
Mighty in Spirit Menden Marburger
MVP Gia Vastola

Tennis - Women's

Award Athlete
Mighty in Spirit Nina Orozco
MVP Brianna Marano

Track & Field - Men's

Award Athlete
Mighty in Spirit Dylan Webb
MVP Joe Licata

Basketball - Men's

Award Athlete
Mighty in Spirit Conner Hoffman
MVP Jermaine Hunter

Football

Award Athlete
Mighty in Spirit John Joseph Keiley
MVP Brian Lafrance

Lacrosse - Men's

Award Athlete
Mighty in Spirit Michael Gioffre
MVP Keegan Southard

Swimming - Men's

Award Athlete
Mighty in Spirit Noah Brown
MVP Clayton Pinera

Tennis - Men

Award Athlete
Mighty in Spirit Mateo Fiz
MVP Justin Bench

Volleyball - Women's

Award Athlete
Mighty in Spirit Lauren Miller
MVP Allison Moore

Basketball - Women's

Award Athlete
Mighty in Spirit Rebekah Malone
MVP Kyra Geoffrion

Golf - Men's

Award Athlete
Mighty in Spirit Brandon Tibbs
MVP Dalton Moore

Soccer - Men's

Award Athlete
Mighty in Spirit Travis Gould
MVP Mateo Colamarco

Swimming - Women's

Award Athlete
Mighty in Spirit Rebekah Malone
MVP Carly Meinke

Track & Field - Women's

Award Athlete
Mighty in Spirit Amalia Rimes
MVP Ada Robinson

Wrestling

Award Athlete
Mighty in Spirit Logan Fisher
MVP Bobby Campbell